Івано-Франківська Торгово-Промислова Палата

ІФТПП

(0342) 52-33-47

У Івано-Франківській торгово-промисловій палаті 4-5 липня відбулася зустріч з представниками міжнародної групи компаній "Сен-Гобен"

8 лип. 2019 р., 13:15:00

У Івано-Франківській  торгово-промисловій палаті 4-5 липня відбулася дводенна зустріч президента організації «Сен-Гобен» в Україні, Росії та країн СНД Антуана Пейруда та т.в.о. голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації – Марії Савки, президента ІФ ТПП – Андрія Левковича, віце-президента ІФ ТПП – Ігоря Бартківа. На зустрічі також були присутні: представник  «Юкрейн-Інвест» в західній Україні – Андрій Павлів, керівник агенції регіонального розвитку – Віктор Вінтоняк , директор департаменту екології та природних ресурсів – Андрій Пліхтяк. Також на другий день проводилася зустріч з представниками бізнесу, а саме з найбільшими забудівельними компаніями Івано-Франківська.

Основною метою зустрічей було обговорення перспектив для потенційних інвесторів на Прикарпатті, виділення основних проблем з якими вони стикаються та обговорення шляхів вирішення цих проблем.
Оскільки компанія займається виробництвом різноманітних будівельних матеріалів і вже на даний момент експлуатує гіпсовий кар'єр в Тлумацькому районі то не виключено, що в майбутньому розглядатиметься питання будівництва заводу в Україні, можливо навіть у Івано-Франківській області. Сама компанія «Сен- Гобен» має середній рівень продажів - 40 млд. Євро на рік і Україна в цьому займає 15-18 млн. Найбільшим акціонером «Сен- Гобен» є його працівники, які володіють близько 10% капіталу, а решта акцій відносно рівномірно розподілена між іншими акціонерами, тому компанія є досить незалежною в прийнятті рішень про генерацію нових проектів. Дана компанія присутня на ринках понад 44 країн світу в ній працює більше 200 тис. людей.
Важливим є один з ключових моментів політики компанії – це дотримання екологічних принципів, а відповідальне ставлення до навколишнього середовища – закладено в ДНК компанії.  Під час зустрічі було згадано Бертрана Пікара - творця літаку ( Solar Impulse 2 ), який на сонячній енергії може здійснювати переліт на довгі відстані, він на одній з конференцій сказав, що «завтра» викиди СО2 будуть ключовим показником ефективності компаній з безпосереднім ефектом на фінансовий результат.

На зустрічі було зазначено, що протягом останніх двох років в середньому зростання промислового виробництва в регіоні збільшилося на 12%, в основному завдяки багатьом успішним проектам великих компаній таких як, «Карпатнафтохім», «Леоні», «Виробниче об`єднання Карпат» а також дрібних інвесторів , що свідчить про позитивний інвестиційний клімат в регіоні.

Т.в.о. голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації – Марія Савка запевнила компанію «Сен- Гобен» в готовності підтримати всі інвестиційні ініціативи і висловила бажання розширення співпраці.

Інвестори висловили основні чотири застереження, що можуть стояти на шляху реалізації проекту будівництва заводу в Україні.

Одне з ключових питань, що цікавить інвестора на Прикарпатті  - це є наявність та легко доступність кваліфікованого персоналу, а саме інженерні та технічні спеціалісти. Відповідно Марія Савка запевнила, що враховуючи трудову міграцію останніми роками багатьох українців закордон, ми бачимо позитивну тенденцію до повернення цих людей. Вони повертаються більш досвідченими і свідомими. Такі люди готові працювати ближче до дому за справедливу оплату своєї праці. Саме тому т.в.о. голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації зазначила, що інвестору не варто розраховувати на дешеву робочу силу можливо, як це було ще 5-10 років назад.   Віктор Вінтоняк також зазначив, що є ідея, яка можливо знайде своє втілення саме для компанії «Сен-Гобен» -це  створення лабораторій для стажування майбутніх інженерів, власне певної специфікації яка цікавить компанію. Директор ПП «Камінко», Олег Шкурлей зазначив , що кадри не будуть проблемою, оскільки хорошим інструментом є грамотна кадрова політика.

По-друге, керівництво компанії  стурбоване, тим фактом що з березня 2019 року компанія спостерігає певне падіння продажів на ринку України. Президента «Сен-Гобен» в Україні, Росії та країн СНД цікавило чи є для цього об’єктивні причини в регіоні. У свою чергу його було запевнено, що саме до ринку будівельних матеріалів  це падіння не відноситься і не  буде відноситися ще  протягом довгого часу. І як зазначив керівник агенції регіонального розвитку пан Віктор Вінтоняк,  одними з найбільших інвесторів в регіон є саме наші заробітчани, які щороку передають більше одного мільярда доларів на Прикарпаття і більшість з цих коштів інвестується саме в будівельну галузь.
Ще одним пунктом, про який згадали керівники «Сен- Гобен», це доступність інфраструктури в регіоні а зокрема  якість доріг , які є в багатьох випадках визначальним фактором при прийнятті рішень про інвестування . В свою чергу керівництво області запевнило потенційних інвесторів, що протягом 2019 року дороги будуть відремонтовані, в плані є реконструкція та ремонт доріг.

Додатково, протягом двох днів звучало кілька основних меседжів до місцевої, центральної влади та до бізнес-середовища очолюваного ТПП  від представників  «Сен- Гобен»  , на прикладі Польщі, в якій існує 14 спеціальних економічних зон, за допомогою яких інвестор при створенні позитивного  економічного  ефекту в регіоні, може отримати значні економічні пільги. Досить часто при будівництві нового заводу компанія отримує  10- 20 млн. Евро, що є значним стимулом для інвестора при виборі країни для інвестування. Президент ІФ ТПП Андрій Левкович при цьому зазначив, що в нього є значний досвід в даній галузі. Оскільки в минулому він був керівником однієї з таких економічних зон  в Україні і однією з причин закриття такого майданчика було наполегливе  прохання закордонних партнерів у тому числі Євросоюзу, оскільки податкові пільги для вибраних компаній створюють дисбаланс на ринку і є ознаками нечесної конкурентної боротьби.
Важливо також, директор ПП «Камінко» розповів, що якщо 10 років тому компанія потребувала 2-3 роки для оформлення документів на земельну ділянку то зараз це питання займає тижні. Також на питання « чи легко Вам експортувати?» - пан Олег Шкурлей поділився, що розмитнення вантажу на митниці займає 3-4 години за умови, що дотримано усіх умов законодавства. На що Віце- президент ІФ ТПП- Ігор Бартків зазначив: « речі змінюються, і вони змінюються в позитивну сторону».
Під час зустрічі не одноразово згадувалася міся ІФ ТПП, яка має на меті Економічний розвиток Регіону, просування інноваційних рішень для збільшення інвестицій та Сприяння Ефективній Зайнятості  населення.