У Івано-Франківській торгово-промисловій палаті 4-5 липня відбулася дводенна зустріч президента організації «Сен-Гобен» в Україні, Росії та країн СНД Антуана Пейруда та т.в.о. голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації – Марії Савки, президента ІФ ТПП – Андрія Левковича, віце-президента ІФ ТПП – Ігоря Бартківа. На зустрічі також були присутні: представник «Юкрейн-Інвест» в західній Україні – Андрій Павлів, керівник агенції регіонального розвитку – Віктор Вінтоняк , директор департаменту екології та природних ресурсів – Андрій Пліхтяк. Також на другий день проводилася зустріч з представниками бізнесу, а саме з найбільшими забудівельними компаніями Івано-Франківська.
Основною метою зустрічей було обговорення перспектив для потенційних інвесторів на Прикарпатті, виділення основних проблем з якими вони стикаються та обговорення шляхів вирішення цих проблем.
Оскільки компанія займається виробництвом різноманітних будівельних матеріалів і вже на даний момент експлуатує гіпсовий кар'єр в Тлумацькому районі то не виключено, що в майбутньому розглядатиметься питання будівництва заводу в Україні, можливо навіть у Івано-Франківській області. Сама компанія «Сен- Гобен» має середній рівень продажів - 40 млд. Євро на рік і Україна в цьому займає 15-18 млн. Найбільшим акціонером «Сен- Гобен» є його працівники, які володіють близько 10% капіталу, а решта акцій відносно рівномірно розподілена між іншими акціонерами, тому компанія є досить незалежною в прийнятті рішень про генерацію нових проектів. Дана компанія присутня на ринках понад 44 країн світу в ній працює більше 200 тис. людей.
Важливим є один з ключових моментів політики компанії – це дотримання екологічних принципів, а відповідальне ставлення до навколишнього середовища – закладено в ДНК компанії. Під час зустрічі було згадано Бертрана Пікара - творця літаку ( Solar Impulse 2 ), який на сонячній енергії може здійснювати переліт на довгі відстані, він на одній з конференцій сказав, що «завтра» викиди СО2 будуть ключовим показником ефективності компаній з безпосереднім ефектом на фінансовий результат.
На зустрічі було зазначено, що протягом останніх двох років в середньому зростання промислового виробництва в регіоні збільшилося на 12%, в основному завдяки багатьом успішним проектам великих компаній таких як, «Карпатнафтохім», «Леоні», «Виробниче об`єднання Карпат» а також дрібних інвесторів , що свідчить про позитивний інвестиційний клімат в регіоні.
Т.в.о. голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації – Марія Савка запевнила компанію «Сен- Гобен» в готовності підтримати всі інвестиційні ініціативи і висловила бажання розширення співпраці.
Інвестори висловили основні чотири застереження, що можуть стояти на шляху реалізації проекту будівництва заводу в Україні.
Одне з ключових питань, що цікавить інвестора на Прикарпатті - це є наявність та легко доступність кваліфікованого персоналу, а саме інженерні та технічні спеціалісти. Відповідно Марія Савка запевнила, що враховуючи трудову міграцію останніми роками багатьох українців закордон, ми бачимо позитивну тенденцію до повернення цих людей. Вони повертаються більш досвідченими і свідомими. Такі люди готові працювати ближче до дому за справедливу оплату своєї праці. Саме тому т.в.о. голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації зазначила, що інвестору не варто розраховувати на дешеву робочу силу можливо, як це було ще 5-10 років назад. Віктор Вінтоняк також зазначив, що є ідея, яка можливо знайде своє втілення саме для компанії «Сен-Гобен» -це створення лабораторій для стажування майбутніх інженерів, власне певної специфікації яка цікавить компанію. Директор ПП «Камінко», Олег Шкурлей зазначив , що кадри не будуть проблемою, оскільки хорошим інструментом є грамотна кадрова політика.
По-друге, керівництво компанії стурбоване, тим фактом що з березня 2019 року компанія спостерігає певне падіння продажів на ринку України. Президента «Сен-Гобен» в Україні, Росії та країн СНД цікавило чи є для цього об’єктивні причини в регіоні. У свою чергу його було запевнено, що саме до ринку будівельних матеріалів це падіння не відноситься і не буде відноситися ще протягом довгого часу. І як зазначив керівник агенції регіонального розвитку пан Віктор Вінтоняк, одними з найбільших інвесторів в регіон є саме наші заробітчани, які щороку передають більше одного мільярда доларів на Прикарпаття і більшість з цих коштів інвестується саме в будівельну галузь.
Ще одним пунктом, про який згадали керівники «Сен- Гобен», це доступність інфраструктури в регіоні а зокрема якість доріг , які є в багатьох випадках визначальним фактором при прийнятті рішень про інвестування . В свою чергу керівництво області запевнило потенційних інвесторів, що протягом 2019 року дороги будуть відремонтовані, в плані є реконструкція та ремонт доріг.
Додатково, протягом двох днів звучало кілька основних меседжів до місцевої, центральної влади та до бізнес-середовища очолюваного ТПП від представників «Сен- Гобен» , на прикладі Польщі, в якій існує 14 спеціальних економічних зон, за допомогою яких інвестор при створенні позитивного економічного ефекту в регіоні, може отримати значні економічні пільги. Досить часто при будівництві нового заводу компанія отримує 10- 20 млн. Евро, що є значним стимулом для інвестора при виборі країни для інвестування. Президент ІФ ТПП Андрій Левкович при цьому зазначив, що в нього є значний досвід в даній галузі. Оскільки в минулому він був керівником однієї з таких економічних зон в Україні і однією з причин закриття такого майданчика було наполегливе прохання закордонних партнерів у тому числі Євросоюзу, оскільки податкові пільги для вибраних компаній створюють дисбаланс на ринку і є ознаками нечесної конкурентної боротьби.
Важливо також, директор ПП «Камінко» розповів, що якщо 10 років тому компанія потребувала 2-3 роки для оформлення документів на земельну ділянку то зараз це питання займає тижні. Також на питання « чи легко Вам експортувати?» - пан Олег Шкурлей поділився, що розмитнення вантажу на митниці займає 3-4 години за умови, що дотримано усіх умов законодавства. На що Віце- президент ІФ ТПП- Ігор Бартків зазначив: « речі змінюються, і вони змінюються в позитивну сторону».
Під час зустрічі не одноразово згадувалася міся ІФ ТПП, яка має на меті Економічний розвиток Регіону, просування інноваційних рішень для збільшення інвестицій та Сприяння Ефективній Зайнятості населення.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor